Gezi Günlükleri: İngiltere, Temmuz-Ağustos 2011 (Cambridge)

Ufak bir bürokratik aksilik nedeniyle neredeyse iptal edilme tehlikesi geçiren İngiltere gezisinden yorgun argın döndüm. Dönerken bolca kitap getirmeye niyetli olduğum için hafif seyahat etmeyi tercih etmiştim. Bu nedenle de yanımda bilgisayarım yoktu. Ben de döner dönmez biriktirdiklerimi dökeyim diye makinenin başına geçtim. Nasıl olsa ekipten başkaları getirir diye fotoğraf makinemi de götürmemiştim. Herkes benzer şeyler düşünmüş olacak ki, kimse de makine yoktu. Bu nedenle fotoğrafların bir kısmı benim Nokia 6500s telefonum, bir kısmı da kullan-at, filmli makinelerle çekildi.
İngiltere’ye bu gidişimde biraz alışkın olandan uzak bir rota tercih ettik. East Anglia denilen İngiltere’nin doğu kent ve kıyılarını içeren 1 haftalık bir gezi planladık. İlk olarak yolumuzun üstünde olan Cambridge ile başladık.
30 Temmuz, Cambridge
İngiltere’ye ailemle ilk kez, tatil için gittiğimde (yıllar yıllar önce!) Oxford şehrini ve üniversitesini görmüştüm. Ama ne o zaman, ne de İngiltere’de yaşadığım 5 yıl boyunca Cambridge’e gitmek imkanım olmamıştı. Yapılacak bir East Anglia turu elbette Cambridgeshire ile başladı.Cambridge, Oxford gibi bir üniversite kenti. Dünyanın en eski ve en ünlü üniversitelerinden olan Cambridge 13. yüzyılın başında kurulmuş ve Oxford Üniversitesi gibi, kolejlerden oluşuyor. 31 adet kolej var:
Christ’s, Churchill, Clare, Clare Hall, Corpus Christi, Darwin, Downing, Emmanuel, Fitzwilliam, Girton, Gonville and Caius, Homerton, Hughes Hall, Jesus, King’s, Lucy Cavendish, Magdalene, Murray Edwards (New Hall), Newnham, Pembroke, Peterhouse, Queens’, Robinson, St Catharine’s, St Edmund’s, St John’s, Selwyn, Sidney Sussex, Trinity, Trinity Hall, Wolfson
Bunlardan 2 tanesi sadece lisansüstü (Clare Hall, Darwin), üç tanesi de sadece kız öğrenci (Murray Edwards, Newnham, Lucy Cavendish) alıyor. Kolej sistemi bizim alışık olmadığımız bir sistem. Her kolej kendi içinde özerk; kuralları, bütçeleri ve öğrenci alımları konusunda kendi heyetleri karar veriyor. Öğrenciler daha sonra Cambridge Üniversitesi’nin bölümlerinde okuyup üniversitenin diplomasını alıyorlar. Kolejler daha çok öğrencilerin sosyal açıdan bağlı olduğu kurumlar olarak görev yapıyor. Spor ve sosyal etkinlikler, burs yardımları ve yurtlar kolejler üzerinden idare ediliyor. Farklı kolejlerin tarih boyunca verdiği mezunları arasında entelektüel dünyanın en önemli isimlerinin mevcut olması elbette üniversitenin eğitim kalitesi hakkında çok şey söylüyor. Sir Isaac Newton, Sir Francis Bacon, Charles Darwin, Stephen Hawking bilim alanında, Ralph Vaughn Williams, E.M. Forster, Vladimir Nabokov, Samuel Butler sanat/edebiyat alanındaki isimlerden sadece bazıları.
            Cambridge gezisi genel olarak kolejleri ve “bahçe”lerini içerdi. Özellikle, Oxford ve Cambridge şehirleri arasındaki toprakların hemen hemen tamamının bu iki üniversitenin malı olduğunu düşünürsek üniversitenin nasıl bir ekonomik güç olduğunu anlayabiliriz. Gezinin bir de “sulak” kısmı vardı. Bölgeye özgü “punt” denen kayıklarla yapılan nehir turunu kaçırmak bir hata olur diye düşündük.
            “Punt” altı düz ve uçları kare olan bir kayık türü. “Punter” denen kayıkçının kıç kısmında durup uzun bir sırığı nehrin tabanına bastırarak itmesiyle kayık ileriyor. Cambridge’de punter kıç kısmındaki düz ucun üzerinde, Oxford’da ise kayığın iç kısmında duruyor.            Kışları öğrencilerle dolu olan kentin sokakları yazları ise turistlerle dolup taşıyor. Her köşede onlarca insanı görmek mümkün. Biz yapmamış olsak da en keyifli Cambridge turu sanırım tren istasyonunun orada kiralayabileceğiniz bisikletlerle yapılanı olsa gerek. Günübirlik yapmak zorunda olduğumuz Cambridge gezisini (oteller çok pahalı) Norwich’e doğru yol almak üzere tamamlıyoruz. Bu arada yemek yemeyi dahi unuttuğumuz için hepimizin elinde birer sandviç trene yığılıyoruz. Gezinin ilk gününde elimde brie peyniri, üzüm ve özel erik soslu sandviçimle İngiltere’de trenle seyahatin ne kadar keyifli olduğunu hatırlamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s